Japonsko – Sapporo

V júli 2014 som mala možnosť stráviť mesiac v Sappore ako Exchange Student na oddelení gastroenterologickej chirurgie na Hokkaido University.

Po prílete do Sappora 1.7.2014 ma na New Chitose Airport čakal IFMSA študent 5.ročníka, ktorý ma vzal do mojej prvej hosťovskej rodiny. Hneď po prílete mi dal k dispozícii mobil, v ktorom boli nahraté kontakty mojich CP aj hosťovských rodín a ktorý som mala k dispozícii počas celého pobytu.

Ubytovaná som bola v 2 hosťovských rodinách, ktoré som vystriedala asi v polovici mesačného pobytu. Konkrétne informácie o rodinách (aj s fotkou) mi poslala moja CP asi týždeň pred odletom. Dovtedy som s CP bola v mailovom kontakte a spolu s Card of Acceptance som sa dozvedela základné informácie o ubytovaní, strave a stáži. Moja CP bola veľmi milá a ochotne odpovedala na všetky otázky a nejasnosti. Pobyt v rodinách, najmä v krajine akou je Japonsko, s odlišnou kultúrou a zvykmi, bol v mnohom obohacujúci. V každej rodine som mala vlastnú izbu s prístupom na internet. Raňajky a večere mi pripravovali v rodinách. Odporúčam naučiť sa používať paličky.

V nemocnici som nastúpila na tretí deň po prílete. Univerzitná nemocnica sa nachádza v areáli Hokkaido University, ktorá tvorí obrovský Campus s rôznymi fakultami, parkami, múzeom. Oddelenie sa nachádza na 8. poschodí, operačné sály na 3. poschodí. V nemocnici som začínala každý deň o pol deviatej, v stredu a v piatok, kedy boli operačné dni, o pol ôsmej. Prvýkrát som išla do nemocnice s mojou CP, ktorá mi ukázala cestu a zaviedla ma na oddelenie. Po úvodnom predstavení sa lekárom na oddelení, sa predstavil profesor mne a následne som sa pripojila ku skupine japonských študentov piateho ročníka, ktorí na oddelení mali stáže. Veľa programu som mala spoločného s nimi podľa harmonogramu, ktorý mali. Napríklad semináre o endoskopickej chirurgii, postoperačnom manažmente pacienta a iné. V rámci stáží sme sa učili šiť črevnú anastomózu aj trénovali laparoskopické šitie. Operácie trvali zvyčajne dlho, v priemere 8 – 10 hodín i viac. Doktori boli veľmi milí a ochotní vysvetľovať aj ukázať. Sedenia mi tlmočili do angličtiny. Nie všetci doktori vedeli dobre po anglicky, ale bolo to individuálne. Odporúčam naučiť sa aspoň základné frázy v japončine, zídu sa aj pri komunikácii v obchode či reštaurácii.

Cestovala som najmä metrom v kombinácii s chôdzou. Do nemocnice mi cesta trvala zhruba pol hodinu z oboch hosťovských rodín. Pri pravidelnom využívaní metra odporúčam vybaviť si Sapica Card (niečo ako čipová karta s kreditom na dobíjanie).

Sapporo station je obrovská hlavná stanica a obľúbené miesto stretania sa. Je križovatkou 3 liniek metra, zároveň vlaková stanica (JR) a tiež budovou s množstvom obchodov, služieb, reštaurácií na asi ôsmich poschodiach. Po preukázaní sa pasom si na informáciách môžete vyzdvihnúť zdarma prístupové heslo k wifi zónam na Sapporo st., platné aj v ďalších wifi zónach v meste. Linky metra sú farebne značené s orientačnými tabuľami aj v angličtine. Frekventovaná v Sappore je aj doprava bicyklami, najmä v areáli univerzitného campusu. Bicykle sa dajú aj prenajať.

V júli sme boli na Hokkaido University dvaja exchange študenti. Okrem mňa ešte kórejský študent. Spolu sme veľa chodili na sightseeing po Sappore po skončení našich programov v nemocnici a vo voľnom čase. Študenti IFMSA zorganizovali pre nás uvítaciu Welcome party, prehliadku pivnej továrne spojenú s ochutnávkou piva (pivo v Sappore je obľúbené), spoločný večer strávený na festivale Hanabi (ohňostroj na ktorí prichádzajú Japonci oblečení v tradičných yukatách). Veľa zážitkov mám z výletov, na ktoré ma vzali hosťovské rodiny. Medzi najkrajšie a najzaujímavejšie miesta patria určite Furano a Otaru. Furano sa oplatí navštíviť v polovici júla, pretože vtedy je levanduľová sezóna a kvetinové polia, ktorými je známe, sú vtedy krásne rozkvitnuté. Otaru je prímorské mesto a ľahko sa doň dá dostať vlakom JR zo Sapporo st. za asi 40 min. Cesta vlakom je fascinujúca, pretože časť cesty vlak ide tesne popri mori. V Otaru môžete ochutnať rôzne čerstvé gurmánske špeciality (najmä plody mora), obdivovať či kúpiť si ručne vyrábané predmety zo skla (veľmi známe) alebo hracie skrinky v obrovskom 3-poschodovom múzeu/zároveň obchode.

Japonsko je perfektné, neskutočne krásne a nezabudnuteľné. Už teraz mám chuť vrátiť sa späť. Dúfam, že sa mi to niekedy v budúcnosti podarí.Arigató. (Ďakujem )

 

to top