Bangkok – Siriraj po prvé

Thajsko ako destinácia pre moju letnú stáž bola prvá voľba. Jednak ma lákalo cestovanie, ale zároveň som mala veľmi dobré referencie od ostatných študentov, ktorí si túto krajinu veľmi pochvaľovali. Letenku som si bookla už v marci a vyšla ma 532 eur. Letela som s leteckou spoločnosťou Turkish Airlines a mala som jeden prestup v Istanbule.

Na letisku v Bangkoku ma vyzdvihli moje CPs, s ktorými som sa už vopred dohodla kedy a kde ma majú čakať. Ubytovali ma na dievčenskom internáte, ktorý sa nachádzal v komplexe s nemocnicou. Na izbách boli tri postele, ventilátor, klimatizácia, wifi (vypýtať si treba heslo od CP), sociálne zariadenia boli spoločné pre celú chodbu. Netreba sa zľaknúť na úvod, okrem klasických thajských alá diera v zemi sa tam nachádzali aj naše normálne európske wc (na konci chodby). K dispozícii sme mali aj chladničku a mikrovlnku v spoločenskej miestnosti a v študovni počítače(kde bol najspoľahlivejśi internet).

Stážovala som v Kráľovskej nemocnici Siriraj v Bangkoku na oddelení plastickej chirurgie – 4 týždne. Nemali problém ani stým, keby niekto požiadal priamo v nemocnici, aby sa preradil na iné oddelenie. Ale ja som bola na tomto oddelení veľmi spokojná. Hneď v prvý deň som dostala rozvrh a mentora, podľa ktorého som sa mala riadiť. Striedala som sa na Operation room, Operation room minor a Outdoor Patient Department. Ráno sme mali vždy hodinu sedenie, kde lekári v atestačnom programe prezentovali danú problematiku. Lekári sa nám venovali a snažili sa všetko vysvetľovať. Menší problém bol s ich angličtinou, ani nie s ich úrovňou angličtiny (tá bola pomerne dobrá) ale s thajskou výslovnosťou angličtiny.

Čo sa týka stravy, asi v polovici mesiaca sme dostali vreckové 3000 Bathov (asi 75 Eur), za ktoré sme si mali kupovať jedlo. Raňajky nám poskytovali ráno na sedeniach, vačšinou sme však diplomaticky odmietli, keďže raňajkujú rovnaké veci ako na obed a večeru(t.j. ryžu s masom alebo polievkou). Stravovali sme sa v reštauráciach na markete poblíž areálu alebo v 7-eleven (obchodík hneď vedľa vchodu na intrák). Super boli stánky s ovocím a ovocnými shakeami, ktoré boli veľmi lacné. Všetko jedlo tam bolo veľmi lacné. Ja som sa nevyhýbala ničomu, ani ľadu(v tom teple sa to ani nedá) a obišla som bez nejakých vačších tráviacich ťažkostí.

Social program sme mali zorganizovaný 2 krát, raz zo strany IFMSA a raz zo strany nemocnice. Študenti z IFMSA nás vzali na najznámejšie atrakcie v Bangkoku- Grand palace, chrám What Pho, do interaktívneho múzea, kde sa nám snažili priblížiť thajskú históriu a kultúru. Večer nás vzali na večeru formou bufetov a zorganizovali night party, ktorá sa samozrejme niesla v duchu karaoke(thajská srdcovka). Nemocnica zorganizovala, niečo na podobný štýl ale v mestečku asi hodinku od Bangkoku. Moje CPs boli super, vždy ochotne pomohli alebo poradili, ale nestretávali sme sa veľmi často (pretože mali akurát obdobie testov).

Na intráku som bývala s ostatnými zahraničnými študentkami, takže program sme si vymýšľali spoločne. V Bangkoku je veľa miest, ktoré sa oplatí vidieť (nájdete ich vo všetkých sprievodcoch). Dalo sa to v pohode stíhať poobede po stážach. Cez víkend sme cestovali mimo Bangkoku. Na odľahlejšie miesta- sever, juh sme cestovali letecky. Letenky sú pomerne lacné a oplatili sa viac ako úmorné 17 hodinové cestovanie autobusom alebo vlakom. Thajsko je nádherná roznorodá krajina- oplatí sa pozrieť si džunglu, ostrovy aj históriu. My sme pochodili sever: Chiang mai, Chiang rai, a jeden deň sme šli aj do Laosu, v okolí bangkoku: Ayuthaya, Sukhotai, Lop buri-mesto opíc, národný park Kanchanaburi a vodopády Erawan, tygrí chrám, jazdili sme na slonoch. Juh- Krabi, Railey, Koh Phi Phi, Koh Samui, Koh Tao, Koh Phangan aj s preslávenou full moon party. Thajsko hodnotím ako nezabudnuteľný zážitok a už sa neviem dočkať kedy sa tam opať vrátim.

to top