Bangkok – Siriraj po druhé

Pri podpisovaní zmluvy na stáže som bola rozhodnutá pre Thajsko , chcela som ázijskú krajinu a Thajsko mi prišlo z ponúkaných možností najdostupnejšie.

Letenky som kupovala dosť neskoro (máj-jún), letela som priamym letom z Viedne a aj keď bola cena o niečo vyššia, myslím, že sa to v konečnom dôsledku oplatilo.

Stážovala som v nemocnici Siriraj v Bangkoku na oddelení General surgery (sem som si aj primárne dávala žiadosť, takže som bola spokojná). Nemocničný komplex bol dosť veľký, boli tam aj intráky kde som bývala (oddelené mužské a ženské). Na izbe sme bývali dve, vybavenie izieb bolo zhruba také ako na našich intrákoch, soc. zariadenia boli trochu slabšie, ale dalo sa zvyknúť (ale boli čisté, pravidelne niekoľkokrát do dňa ich umývali).

Na oddelení boli všetci skvelí, veľmi sa mi venovali, aj keď som toho veľa robiť nemohla, všetci boli ochotní, zapájali ma do aktivít, snažili sa niečo naučiť, pýtali sa či rozumiem.. Miestami bol problém s ich angličtinou keďže ich výslovnosť je kus odlišná od našej, ale nakoniec sme sa vždy pochopili. Nikdy sa mi nestalo, že by som mala pocit, že zavadziam, alebo že som navyše, vždy sa našiel niekto kto sa ma ujal (párkrát som sa náhodou ocitla aj na operačkách iného oddelenia). Keď som mala ale pocit, že pre dnešok už stačilo, mohla som kedykoľvek odísť a nikto s tým nerobil problémy.

Nemocnica bola veľká a chvíľu mi trvalo, kým som zistila ako sa kam dostanem. Niektoré oddelenia boli porovnateľné kvalitou a vybavením tým našim, ale boli časti, ktoré vyzerali naozaj luxusne, moderne, novo 🙂

Social program bol taký nijaký pravdupovediac, dvakrát nás všetkých Exchange students zobrali na celodenný výlet, čo bolo veľmi fajn, ale keďže thajskí študenti mali v čase našej stáže (júl-august) normálne školu, nemali veľa času, takže skontaktovať sa s CP bol občas dosť problém. Takže väčšinu programu sme si robili medzi sebou, resp. ja som mala šťastie na lekárov na oddelení , ktorí ma párkrát vzali von a poukazovali nočný život.

Väčšinou sa mi podarilo obedovať na oddelení resp v nemocnici, pretože sa vždy našiel niekto kto sa ma ujal a ku komu som sa mohla pridružiť. So stravou problém nebol, v Thajsku je jedlo na každom kroku a dá sa vybrať. Prvých pár dní som si ešte dávala pozor a nezjedla som hocičo, ale keďže ťažko sa vyhýba niektorým veciam (napr ľad, jedlo z ulice atď), tak som to rýchlo vzdala a nakoniec som už jedla všetko čo mi prišlo pod ruku, ale našťastie sa to vyplatilo, žiadne zdravotné problémy som nemala.

V Thajsku som dokopy bola zhruba 7 týždňov, snažila som sa vidieť/vyskúšať vždy maximum. Celkovo tento cestovateľsý zážitok hodnotím veľmi pozitívne, Thajsko je krajina plná milých, ochotných a úslužných ľudí, ani raz som sa nestretla s niekým kto by bol nepríjemný či nevrlý. Pred ochodom ma viacerí strašili aké to tam bude nebezpečné, ale taký pocit som vôbec nemala. Cestovala som aj sama a ani nachvíľu som nemala pocit nebezpečia. Domáci aj keď vám nerozumejú, ale vždy sa snažia pomôcť, niekedy ich treba od prílišnej proaktivity až odháňať.

Preto každý kto uvažuje nad stážou v Thajsku, určite choďte do toho, bol to skvelý zážitok a ja len ľutujem, že som sa k tomu neodhodlala už skôr 😉

Tags:
to top