Taiwan – Taipei

Keď som rozmýšľal, ako popíšem Taiwan ako krajinu, chcel som na úvod začať realisticky a neprehnať. No tak či tak musím použiť túto vetu. Taiwan je jednou z najkrajších krajín, akú v Ázii nájdete. A to len z jedného jediného dôvodu. Ukrýva v sebe takmer všetko. Je to národ s bohatou kultúrou, hoci z veľkej časti čínskou. Má obrovskú rozmanitosť prírody, ktorú oceníte po prechádzaní národnými parkami. Vždy je tam čo vidieť a objavovať sa dá aj po mesiaci intenzívnej turistiky popri stáži. Život v krajine je lacnejší než napríklad v Japonsku ba dokonca lacnejší než na Slovensku. Ľudia sú neskutočne prívetiví a milí. Pomôžu aj keď nebudú vedieť po anglicky. Sčasti je to tým, že sme pre nich turisti a chovajú k nám úctu spojenú s ich typickým úsmevom. Je to krajina, kde 3G je základnou ľudskou potrebou, preto my dnes chvíľu trvá, kým sa z tohto spamätám a zvyknem si len na svoje hľadanie dostupnej WiFi. Toto je len zlomok toho, čo vo mne Taiwan zanechal. Nie som typ, čo potrebuje krajiny vidieť viackrát, ale na Taiwan sa chcem určite ešte aspoň raz vrátiť.

Samotná vyskumná stáž prebiehala v Taipei na National Taiwan University, College of Medicine. Ide o univerzitu umiestnenú v Top 50 svetových univerzít a takú úroveň aj skutočne dosahovala. Department of Biochemistry bolo miesto, kde som strávil mesiac. Biochémia v našom ponímaní znie veľmi hrozivo, ale v skutočnosti sme sa jej dotýkali len okrajovo. Celá stáž bola zameraná skôr na oboznámenie sa s laboratórnymi technikami a prácu s bunkami. Mojim tútorom bol Taiwančan, ktorý študoval dlhé roky na Harvarde. Skutočný odborník, ktorý bol k nám študentov vždy milý a vychádzal nám v ústrety. Dokonca nás párkrát vzal aj na obed do japonskej reštaurácie J. Na druhej strane vyžadoval disciplínu. Laboratórium a celé oddelenie chodilo do práce na desiatu a väčšina odchádzala o šiestej večer. To bola podmienka, ktorú sme museli dodržiavať aj my. Nehovorím, že všetky výskumné stáže majú rovnaké podmienky, ale treba s tým skôr rátať, než to nečakať. Na druhej strane Taipei je nočné mesto. Z toho plynulo aj to, že hoci sme skončili o šiestej, dalo sa v meste pobudnúť aj do polnoci a stále ste mali okolo seba čulý ruch, miesto, kde sa najesť a desiatky možností ako stráviť nočné hodiny. Nehovoriac o kluboch, ktoré sídlia na siedmom poschodí a nevychádza sa z nich skôr ako o štvrtej nad ránom. Boli na to len dva dôvody: all you can drink bary a skvele hrajúci DJ. Aj o tom je Taiepi.

Ak sa rozhodujete, kde strávite Vašu stáž, máte radi exotiku a nevadí Vám, že si priplatíte za letenku trochu viac, než za stáž v Európe, neváhajte a skúste navštíviť Taiwan. Nebudete ľutovať.

to top