Bulharsko – Pleven po druhé

Stáže v Bulharsku som sa zúčastnila spoločne so spolužiakom (a priateľom zároveň). Chceli sme byť spolu v jednom meste a našej požiadavke vyhoveli. Takisto vyhoveli aj dátumu, ktorý bol časť júla a necelý august.

Akceptovali nás do mesta Pleven čo je siedme najľudnatejšie mesto Bulharska. Nachádza sa tam len jediná univerzita a tá má zdravotnícke zameranie. Mesto je známe aj krásnym fontánovým komplexom, ale v čase našej stáže ho rekonštruovali. Súčasťou mesta je aj obrovský park s jazerami a vysokými skalami.

Ubytovaní sme boli na študentskom internáte v blízkosti nemocnice. Mali sme tam bezplatné pripojenie wifi. Izby boli priestranné, trojlôžkové, pričom počas výmenných pobytov sa používajú iba dve postele. Niektoré izby boli prerobené a iné staršie. Nevýhodou bola prítomnosť švábov. Nemali sme kuchynku ani chladničku.

V nemocnici som absolvovala stáž z chirurgie. Oddelenie malo osem operačných sál. Prebiehali tam operácie z odboru brušnej a hrudnej chirurgie, cievnej chirurgie, plastickej chirurgie, detskej chirurgie, urológie. Na starosti nás mal mladý lekár Dobromír Dobrev. Venovali sa nám aj iní lekári. Pri operáciách nám opisovali, čo robia. Väčšinou sme boli na operačných sálach. Nielen že nám vysvetľovali postupy operácií, ale mohli sme sa aj prakticky zapojiť a vyskúšať si katetrizáciu, či zavádzanie žalúdočnej sondy. Chodili sme aj na oddelenie. Robili sme aj preväzy, učili sme sa robiť chirurgické uzly. Celkovo bolo vyučovanie na vysokej úrovni. V Plevene sme nemali zabezpečené jedlo v nemocnici ani príspevok na stravu. Kontaktné osoby nám ukázali miesta, kde sa dalo najesť lacno. V miestnych krčmách podávali obedové menu za cenu okolo 1 eura. Večer sme sa spoločne chodili najesť do reštaurácií, ktoré boli pekne zariadené a mali kvalitné jedlo. Mohli sme si dovoliť chodiť do reštaurácii niekoľkokrát denne a cenovo to vyšlo veľmi dobre.

V porovnaní s júlom bol v auguste oveľa lepší social program. V auguste bolo aj viac stážistov – spolu 14, viac ako v ostatných bulharských mestách. Poobede boli organizované prehliadky pamiatok v meste, prechádzky do parkov, plaváreň…Večer nás zobrali na salsa party, karaoke party alebo filmový večer. Cez víkendy boli organizované väčšie akcie, kde sa stretli stážisti zo všetkých bulharských miest. Stretli sme tam napríklad aj Slovenku študujúcu v Martine, ktorá stážovala v Sofii.

Počas prvého spoločného víkendu sme boli pri mori v rezorte Sunny Beach. Je to najväčší prímorský rezort v Bulharsku – má 8 km pláž a množstvo novopostavených hotelov. V blízkosti sa nachádza starobylé mestečko Nessebar, ktoré sme navštívili večer. Nočný život na Sunny Beach je veľmi rušný. Je tam veľa barov a klubov.

Druhý spoločný víkend sme strávili v mestách Gabrovo a Veliko Tarnovo. Bol tam skanzen s drevenými domčekmi a tradičnými remeselníkmi. Náš hotel bol v štýle múzea, dokonca cez balkón bol výhľad na skanzen. Potom sme navštívili Veliko Tarnovo, historickú bojovú pevnosť. Ubytovanie vo Velikom Tarnove bolo v hoteli s bazénom na streche.

Celkovo hodnotím stáž ako vydarené spojenie užitočného (chirurgická stáž) s príjemným (social program).

to top