Chorvátsko – Rijeka po tretie

Cesta na moju vybranú stáž v Chorvátsku mi trvala približne 12 hodín. Cestoval som autobusom a prišiel som neskôr v sobotu 5.7.2014 okolo štvrtej hodiny ráno. Napriek pokročilej hodine, na internáte ma čakala moja contact person, aby ma ubytovala a poskytla mi základné informácie. Izba, v ktorej som strávil celý mesiac bola maličká, nábytok starý. Niekomu mohlo vadiť, že sociálne zariadenia boli spoločné. Nielen teda izba, ale i kuchynka bola malá, s jednou chladničkou pre celé poschodie. Ľutoval som, že som si nevzal so sebou aspoň hrnček na varenie.
Študenti z CroMSIC organizácie sa o nás príkladne starali. Boli veľmi milí a príjemní. Vždy pohotovo odpovedali na naše otázky – komunikácia väčšinou prebiehala cez Facebook. Dostali sme chorvátske SIM karty, z dôvodu lacnejších hovorov a aktivácie internetu v mobile. Taktiež sme obdržali autobusové karty, čím sme ušetrili financie na doprave.

Rijeka nie je turistické mesto, ako nás informovali domáci študenti. Je to malé mestečko a nachádza sa tu prístav. Centrum mesta je malé, ale príjemne sa tu dalo oddýchnuť pri káve, či zmrzline. Výhodou bolo tiež free wifi. Pláže boli vzdialené od internátu najmenej dvadsať minút autobusom. Našťastie mi to nevadilo, keďže tento rok počasie nevyšlo. Väčšinou bolo zamračené.
Nemocnica bola vzdialená od internátu 10 minút pešo. Bol som pridelený na oddelenie všeobecnej chirurgie. Stáž mi začínala o 7 hodine ráno, tzv. sedeniami. Nasledovala vizita a po nej sme prechádzali na „operačky“. Tu sme si mohli vybrať operáciu, ktorú sme chceli sledovať. Napr. operáciu brušnej dutiny, štítnej žľazy a plastické operácie. Lekári k nám boli ústretoví, takmer všetci vedeli anglicky a snažili sa nám vysvetliť, čo práve vykonávajú a odpovedať nám na prípadné otázky. V posledný deň stáž som dokonca asistoval pri operácii.

Čo sa týka stravovania v nemocnici, dostávali sme obed i večeru sedemkrát v týždni. Porcie boli výdatné a po každé sme mali mäsové pokrmy. Pani kuchárky boli veselé. Často sme si s nimi prehodili pár viet, pretože slovenčina a chorvátčina sú veľmi podobné.Sociálny program bol „nabitý“. Hneď prvý víkend sme absolvovali výlet na prekrásne Plitvické jazerá, národný park. V jednu noc sme strávili na Zrće Beach party na ostrove Pag, na ktorý sme sa plavili loďou. Organizácia pripravila i jednodňový výlet na Istriu. Tu sme navštívili koloseum v Pule, mesto Poreč, Rovinj a Motovun. Vrcholom programu bol päťdňový výlet do miest Zadar, Split a ostrov Hvar.
Na tento mesiac strávený v krajine, ktorá ma veľmi očarila budem veľmi dlho spomínať. Spoznal som tu mnoho ľudí, priateľov zo všetkých kútov sveta. Získal som jedinečnú skúsenosť do života a odporúčam i ďalším študentom absolvovať zahraničnú stáž v tomto štáte.

 

to top