Izrael – Tel Aviv po prvé

V Auguste 2014 som sa zúčastnila klinickej stáže v Tel Avive, Izraeli. Bol to jeden z mojich najlepších mesiacov. Miestny štýl života, jedlo, pláže, počasie, ale aj nemocnice ma uchvátili.

Stáž som strávila v Sheba nemocnici, čo je najväčší nemocničný komplex na Blízkom východe s vyše 1 a pol miliónom pacientov ročne.

Zdravotníctvo v Izraeli má americký základ, je veľmi moderné, čo sa týka vybavenia, vyšetrení atď. V celej nemocnici je wifi, aj na operačke ☺  Ja som bola na oddelení cievnej chirurgie. Môj profesor bol boss vo svojom odbore, všetci doktori mali perfektnú English (dokonca väčšina z nich pochádzala z USA), aj keď niekedy som si želala ovládať hebrejčinu. Ale naozaj tam skoro každý vie po anglicky- autobusári, predavačky.. Študenti môžu asistovať od 4.ročníka, ja som bola po treťom, najprv sa mi snažili vybaviť special povolenie, ale keďže išlo o vascular surgery, bolo mi to aj jedno, lebo som nečakala, že budem šiť karotídy a pod. Jeden krát týždenne mal môj doktor ambulanciu, to bola trochu nuda (lebo veľa hebrejčiny) a 4x týždenne operačka. Ranná vizita bola celkom záživná, keď bol zaujímavý prípad, ukázali mi všetko -vyšetrenia, liečbu, fyzikálne nálezy.

Ubytko bolo zabezpečené na intrákoch v rámci nemocnice, čo bola výhoda- ráno len 5 minút do nemocnice, ALE aj nevýhoda- boli sme hodinu busom od pláže. Bývali sme po 2och, mali sme vlastnú kúpeľňu. Ja som bývala v tej nezrekonštruovanej časti, mali sme air condition, čo je najdôležitejšia vec vôbec v Izraeli. Nepršalo celých 35 dní, čo som tam bola. Dlhé gate nechajte doma, nepotrebujete ich (jedine ak do chrámov v Jeruzalemi).

Jedlo bolo 1x denne v nemocničnej kantíne a bolo ÚŽASNÉ! Bolo to formou švédskeho bufetu s výberom 20 druhov šalátov, 10 druhov mäsa atď. Vo všeobecnosti je kuchyňa blízkeho východu veľmi chutná, humus & pita  chlieb & shawarma aj falafel na každom rohu.

Čo ma trochu prekvapilo, bol systém kontaktných osôb, ktorý v Izraeli v podstate neexistuje, všetko robia NEOvia. Nikto Vás nebude za ruku vodiť do nemocnice, dajú Vám adresu a tam to končí. Počas víkendov boli organizované výlety po krajine- Jeruzalem, sever, juh krajiny. Izrael je krajina s dobre vyvinutou infraštruktúrou, dá sa ľahko cestovať aj na vlastnú päsť hore dole krajinou. Jediné, na čo si treba dávať pozor je Shabat, ktorý začína v piatok pred zotmením a končí v sobotu o 7mej cca. Vtedy nepremávajú autobusy, taxíky sú drahšie a pod. Ale v Tel Avive je všetko otvorené, reštaurácie, bary a pod. Inak Tel Avivu sa zvykne hovoriť aj New York Blízkeho Východu, alebo „Big Orange“.

Takže keď to mám zosumarizovať, pripravte sa na veľa nových (pozitívnych!) zážitkov, veľa dobrého jedla, moderné nemocnice, o ktorých tu môžme len snívať, veľa politických diskusií o Palestíne, Gaze a pod (v čase keď som tam bola, bola vojna medzi Izraelom a Gazou), takmer biele pláže a teplú morskú vodu. Jediná negatívna vec- Izrael nie je lacný špás. Ale stálo to zato! Keď máte ešte nejaké otázky, kľudne mi napíšte na vsycova@gmail.com.

 

August 2014 I was on exchange in Tel Aviv, Israel. It was one of the best months in my life. I loved the weather, beaches, food, Israeli people, parties AND hospital! I will try to describe it more to the details.

I stayed at Sheba hospital which is the biggest hospital in Israel and Middle East, it has 1 and a half million patients per year! It is very modern, the lobby area looks like in a hotel, there´s wifi everywhere in the hospital (you can connect to it even in the ORs!). I was at the department of Vascular Surgery. My professor was the boss in his field of specialty, I admired him so much! Everybody spoke perfect English, though there were times I wished I could speak Hebrew. Actually almost everybody in Israel speaks English- drivers, cleaners.. They let assist students from the 4th year up, but since it is vascular surgery, dont expect to sew the carotids, 30year old doctors are honoured when they let them do that. We started at 8 with the rounds through the department, then around 9am we moved to the operating tract. Once per week it was the outpatient day at the clinics- for me it was boring, cause it meant lot of Hebrew 😀 The morning round was sometimes interesting, depends on the patients. Sometimes it was a routine, sometimes interestiing case where they would describe everything- explaining CTs, medicaments etc.

We lived in the dormitory that was actually INSIDE the hospital. There were double bed-rooms, we had our own bathroom. I was sharing my room with a Russian girl, which was totally unsocial, but luckily we were a group of 12 people and we had a lot of fun together. There were renovated rooms and non-renovated rooms, I got the very old one, but who cares, you only need to sleep there and there was a A/C, which is the most important thing in Israel! It didnt rain in 33 days and it was hot like hell during the day, Iyou dont need long trousers at all (okey, maybe for the churches in Jerusalem you do)..

We had food once a day, in a canteen in hospital. OMG, it was amazing! It was a Swedish buffet with selection of aprox. 20 salads, 10 meats and so on. Look at the pic attached. In general, middle eastern food is very tasty, if u like hummus & pita & shawarma, you should try it in the countries like Israel or Jordan.

Another thing- dont expect that contact persons will take care of you. Nobody is gonna pick you up from the airport, nobody is gonna take you to the hospital and introduce to the dean of the department like we do here in Slovakia. There were organised trips during the weekends, but Israeli medical students didnt join us which is a pity. But Israel is a country where you can easily travel around- there are well developed buses, trains etc. But be aware of Shabat, that starts 5pm on Friday and finishes 7 pm on Saturday. At this time there might be no service. In Tel Aviv everything like restaurants, bars were open, but not the buses..Our group decided to go also to Petra, Jordan. I can only recommend.

So, to summarize it all- prepare for many new things, for many political discussions about Palestine (at the time I was in Israel, there was a war btw Israel and Gaza), for many adventures, for hot looking Israeli people, for the modern hospitals that you are dreaming about in these shitty ones in Slovakia, for amazing food, almost white beaches, for spending a lot of money. Yes, thats the only negative thing about Israel- it aint cheap. But it was worth every “penny” I spent there.

to top