Latvia – Riga 2015 po druhé

Ako miesto svojej letnej stáže som si vybrala Rigu, hlavné mesto Lotyšska. Jednak som mala dobré referencie od ľudí, čo tam už na stáži boli a lákala ma aj krajina, lebo som tam nikdy nebola a prišlo mi to ako zaujímavá možnosť. Keď som sa dostala na rad pri výbere krajiny, Lotyšsko bolo voľné, tak bolo rozhodnuté.

Asi 3-4 týždné pred odchodom vytvorili lotyšskí študenti na fb skupinu, kde popridávali všetkých študentov, čo bolo fajn. Moja contact person mi napísala asi dva týždne pred odchodom mail so základnými informáciami. Išla ma potom čakať aj na letisko, odviedla ma na internát a tiež ma aj prvý deň v nemocnici predstavila mojej doktorke.

Boli dve možnosti ako letieť do Rigy, buď z Viedne alebo z Budapešti. Z Viedne sa letelo priamo, z Budapešti sa prestupovalo vo Varšave. Síce to bolo z Viedne o niečo drahšie, bolo to pre mňa jednoduchšie. Let trval asi dve hodinky.

Bývali sme na internáte, ktorý mi pripadal vcelku nový. Pekné izby, boli 4 a 2 miestne. Kúpelňa a WC boli pre 3 izby. Kuchynka bola jedna na celé poschodie. Chladničky boli 3 veľké, boli rozdelené podľa izieb, takže sa dalo zmestiť. Sporáky boli tri, takže sa to tiež dalo. Kuchynka, chodba aj kúpelka s WC sa každý pracovný deň umývali, čo bolo fajn. Každý týždeň sme si mohli meniť posteľnú bielizeň.

Pokiaľ ide o odbornú prax, ja som si vybrala gynekológiu a pôrodníctvo. Nakoniec vysvitlo, že som v hlavnej pôrodnici pre celú Rigu. Mala som veľmi milú supervisor doktorku, vedela anglicky, takže sme sa ok dohovorili. V podstate mi každé ráno povedala, aká je situácia na oddelení a pridelila ma k nejakej pôrodnej sestričke, s ktorou som sledovala pacientku a nakoniec som sa zúčastnila pôrodu. Parkrát som s ňou aj vyšetrovala pacientky vaginálne, asistovala som raz pri cisárskom reze, dávala som CTG. Niekedy som strihala pupočnú šnúru, dala injekciu oxytocínu alebo obliekala novorodeniatko J Gynekologické oddelenie mali v inej nemocnici, preto som bola len pri pôrodoch. Ale iní študenti boli zase len tam na operačkách, pri potratoch a kyretážach a nevideli pôrody, takže ja som bola rada. Celkove som získala taký väčší prehľad, videla prirodzené aj indukované pôrody, taktiež akčnejsie situácie. Moja doktorka mi vždy vysvetlila, čomu som nerozumela, bola fakt zlatá. Niektoré sestričky vedeli anglicky, iné nie, ale podstatné veci sme sa dohovorili. Takisto aj s pacientkami. Veľa z nich hovorilo rusky, aj to sa dali chytiť sem tam nejaké slovíčka. Celkove som spokojná veľmi. Čo sa týka príchodov a odchodov, záviselo to od nemocnice. Ja som chodila až na deviatu a bola som podľa situácie, zväčša do tretej, aj podľa toho, ako sa rodilo. A pôrodnica bola veľmi blízko internátu, asi 15minút pešo, to som mala super.

Väčšina študentov si kúpila električenku, čo ich vyšlo okolo 40 eur na mesiac. Ja som ju nekupovala, keďže som chodila pešo do nemocnice, ale pre nich to bolo výhodné. Jedna cesta hocikam busom, elinou alebo trolejbusom stála bez ohľadu na dĺžku cesty jedno euro.  Namiesto jedla sme dostali gift card, ktorá bola v hodnote 60 eur a dalo sa ňou platiť vo vybraných obchodoch. Mne by sa viacej páčila možnosť mať každý deň obed, ale to asi závisí od ľudí.

Social program bol zo začiatku mesiaca intenzívnejší, aj viackrát do týždňa. Neskôr som mala pocit, že sa organizoval zriedkavejšie. Boli to rôzne výlety, k moru, do okolitých mestečiek, kde sme boli na stredovekýchn hradoch, na výstavách. Lotyši veľmi radi spievajú a zrovna v čase, keď sme tam boli, sa konal veľký koncert, kde spievali tisícky detí. Bol to ozaj zážitok. Občas sme si niečo zorganizovali aj sami, či už večer v meste alebo výlet mimo Rigu. Určite sa oplatí ísť do Estónska do Tallinnu. Niektorí išli aj do Litvy do Vilniusu a do Helsínk. Vraj aj to stálo za to. V Rige, Tallinne a Vilniuse je možnosť free guide tour, čo veľmi odporúčam. Viacerí zo študentov mali v júli narodeniny, tak sme oslavovali, to bolo tiež veľmi fajn. Celkove sme sa zišli dobrá skupina a bolo veľmi dobré, že sme bývali všetci na jednom poschodí.

Celkovo bola táto stáž veľmi dobrá skúsenosť a odporúčam ju každému 🙂

sam_1465sam_2058sam_2159sam_2163

to top