Latvia – Riga 2015

Riga, „perla Baltiku“ ma úplne očarila. Je to nádherné mesto s bohatou históriou kde človek nájde takmer všetko, očarujúce historické centrum mesta, množstvo parkov a jazier, krásne pláže, bohatý nočný život bez ohľadu na deň v týždni, a mohla by som pokračovať veľmi dlho. Čo ma však prekvapilo najviac, v Rige napriek svojej kráse bolo strašne málo turistov. Žiadne preplnené námestia ako napr. v Prahe, kde tu nejaká malá skupinka, človek sa nikde nemusel predierať medzi davmi alebo vystávať rady. Vďaka tomu sme si mohli mesto ešte viac užiť. Napriek tomu že Riga nie je vyslovene turistické centrum, služby a atrakcie tu boli na veľmi vysokej úrovni. Vyše polovica obyvateľov Rigy sú Rusi, preto je znalosť ruského jazyka veľkou výhodou. Ale dohovorili sme sa aj anglicky, len treba vyhľadávať mladšie vekové kategórie. Osobne ma veľmi potešilo počasie, celý august bolo krásne slnečno (hoci nás varovali že v lete býva veľmi premenlivé a často daždivé počasie), v časoch keď na Slovensku bolo vyše 35°C my v Rige sme mali príjemných väčšinou okolo 20-23°, pár dní aj 25-28° čo bolo miestne maximum.

Doprava

Do Rigy aj späť som cestovala autobusom, priamou linkou z Prahy, spoločnosť Ecolines. Cesta trvala síce 21 hodín ale autobus bol veľmi pohodlný, niečo sa spôsob Student agency. Obrovskou výhodou pri cestovaní na mesiac bola takmer neobmedzená batožina,  povolené boli 3 kusy pričom jeden kus nesmel byť ťažší ako 30kg. Na stanici ma čakala moja kontaktná osoba ktorá mi pomohla s batožinou, ubytovaním, MHD kartou, SIM kartou a všetkým potrebným.

Ubytovanie

Bývali sme na internáte súkromnej ekonomickej školy. Ubytovanie bolo veľmi slušné, internát bol zrekonštruovaný, bunkový systém, 3 izby so spoločnou kúpeľňou a WC. Izby boli 2 alebo 4, obliečky si nosiť netreba. Super bolo že sme všetci bývali na jednom poschodí. Kuchyňa bola spoločná, každá bunka mala svoju veľkú chladničku aj mrazničku, základné vybavenie tam bolo ale základný riad, tanier, šálku, príbor doporučujem vlastný. Na internáte bola k dispozícii práčka, sušička aj žehlička. Tiež sme na kartu od intráku mali voľný vstup do posilky a k pinpongovým stolom.

Strava

Na začiatku sme dostali 60€ poukážku ktorá platila v asi 4 nákupných centrách. Keďže ale tieto centrá boli dosť „od ruky“, viac som ju využila na nákup darčekov resp. iných vecí ako potravín. Na internáte bola kantína otvorená od 10-16:00 kde mali každý deň okrem víkendov slušné obedové menu za 3€. Osobne mi lotyšská kuchyňa až tak nesadla, kôpor dávajú ale že úplne všade a ich chlieb je sladký. Pre tých ktorí chcú vyskúšať typické lotyšské jedná doporučujem navštíviť reštaurácie Lido, za veľmi dobrú cenu sa tam dá vyskúšať naozaj kadečo.

Nemocnica

Prvý deň nás do nemocnice zaviedli lotyšskí študenti, ukázali nám oddelenia, pomohli s papiermi a predstavili našim doktorom. Ja som bola v Paul´s Stradins Clinical University hospital na oddelení všeobecnej chirurgie. Cesta do nemocnice trvala cca 40 minút s 1 prestupom. Chodili sme na 8:00 čo bolo možno trošku zbytočné keďže na sedeniach a vizitách sme nič nerozumeli. Väčšinu času sme strávili na operačke a musím povedať že som bola mierne sklamaná, len veľmi málo doktorov bolo ochotných nám niečo vysvetliť. Prakticky nás nepustili takmer k ničomu. Odísť sme mohli v podstate kedykoľvek, po prvom týždni som zvykla odchádzať okolo 12. Taktiež s voľnými dňami nebol žiadny problém, mohli sme si spraviť voľno kedykoľvek a nikto si to nevšimol. Možno som mala len smolu na oddelenie, ostatní študenti boli väčšinou celkom spokojní.

Voľný čas

Social program bol celkom dobrý, hlavne výlety  po Lotyšsku s miestnymi študentmi  naozaj stáli za to. A takmer každý večer sme si nejaký program vymysleli sami, Riga je plná rôznych barov a klubov.  Odporúčam navštíviť Tallinn a Helsinki, z Rigy do Tallinu je to asi 4 hodiny autobusom a z Tallinu do Helsínk cca 2 hodiny trajektom. Spať je lepšie v Tallinne, dá sa tam nájsť slušné a lacné ubytovanie naozaj ľahko. Niektorí ľudia boli aj vo Vilniuse, tiež je to cca 4-5 hodín a pár ich bolo aj v Petrohrade ale tam treba mať víza vybavené vopred.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
to top