Lithuania – Vilnius 2015

Po ukončení štvrtého ročníka som sa rozhodla ísť na stáž do zahraničia. Keď nadišiel čas rozhodnúť sa kam, nevedela som, aká voľba by bola najlepšia a tak som si vybrala krajinu náhodne. Tak sa stalo, že som strávila mesiac v Litve. Po tom ako som si vybrala krajinu, bolo sa treba rozhodnúť pre mesto, do ktorého som chcela byť umiestnená. Keďže Litva je malá krajina, dostupné mestá boli len dve – Vilnius a Kaunas. Ani jedno som nepoznala, tak som si vybrala Vilnius, hlavné mesto. Toto sa ukázalo ako dobré rozhodnutie, pretože Vilnius je z cestovateľského pohľadu omnoho krajší a zaujímavejší. Litovská mena je euro a ich ceny sú podobné ako naše.

Do Vilniusu som priletela z Viedne 1. júla a na letisku ma privítala kontaktná osoba, ktorá mňa a pár ďalších študentov priviedla na internát, kde sme boli ubytovaní. Ubytovanie bolo celkom slušné, veľmi podobné našim internátom a takisto blízko centra. Avšak nemocnica nebola tak nablízku, keďže bola lokalizovaná na okraji mesta. Každé ráno sme museli ísť autobusom, prestupovať a cesta trvala približne 45 minút.

Nemocnicu tvoril veľký komplex renovovaných a novo postavených budov a bola oveľa krajšia ako naše slovenské. Zážitok v nemocnici sa líšil od oddelenia k oddeleniu, ale väčšine študentov nebola poskytnutá dostačujúca pozornosť a počas svojej stáže toho veľa nerobili. Bolo to zapríčinené tým, že veľa doktorov nechcelo hovoriť po anglicky alebo boli veľmi zaneprázdnení. Veľkou výhodou je ak študent hovorí po poľsky alebo rusky, pretože väčšina z nich rozprávali aspoň jedným z týchto jazykov. S ostatnými študentmi sme sa po výmene skúseností zhodli, že najlepšie bolo oddelenie kardio chirurgie.

V nemocničnej jedálni nám bolo raz denne poskytnuté jedlo a na výber sme mali vždy niekoľko možností.  Jedlo bolo chutné, väčšinou typické litovské.

Sociálny program bol celkom dobrý, veľmi sa snažili organizovať čo najviac aktivít, avšak nie vždy vyšli podľa plánu. Každý víkend bol pre nás naplánovaný výlet. Navštívili sme ich známy hrad Trakai, pobrežné mesto Nida, Kaunas a takisto veľa ďalších atrakcií. Posledný víkend sme strávili výletom do okolitých krajín – Lotyšska a Estónska. Toto bol  podľa mňa najlepší výlet pretože Riga, takisto ako aj Tallin boli nádherné a v podstate sa mi obe páčili viac ako Vilnius, hlavne kvôli ich architektúre a atmosfére.

Najlepšie na pobyte bolo, že som mala možnosť spoznať ďalších študentov z rôznych krajín. Práve vďaka všetkým novým priateľom, s ktorými som sa tam spoznala, bola pre mňa táto stáž nezabudnuteľným zážitkom.

photo-06-07-15-21-29-35photo-12-07-15-11-07-13

to top