Malta 2015 po druhé

Povinnú letnú stáž po 5.ročníku z pediatrie som sa rozhodla absolvovať na Malte v nemocnici Mater Dei Hospital.  Stáž trvala v termíne 1.7.-31.7.2015. Letela som z Viedne priamo na Maltu. Na letisku ma už čakala moja contact person a zaviezla ma na byt, kde som bývala s ďalšími 5-timi študentmi. Celkovo nás bolo okolo 40 exchange-študentov, všetci sme boli ubytovaní na študentských bytoch. Bývali sme v mestskej časti Msida, z kade bolo blízko do nemocnice, asi 10 minút pešo. Inak táto čast mesta nie je práve jednou z tých najkrajších na Malte, ale je z tade blízko do nemocnice, k moru a k univerzite. Byt bol pekne zariadení, mali sme 2 kúpeľne, kuchyňu, a 3 dvojposteľové izby. Na začiatku stáže sme všetci boli povinný zaplatiť deposit 50E, ktorí nám do etraz nevrátili. Po odchode augustových študentov nám má byť deposit poslaný na naše účty, povedali, že tak urobia do konca septembra. Tento report píšem 20. septembra, takže veľmi dúfam, že sa tých 50E ešte objaví do konca septembra na mojom účte….

Čo sa týka stravy, mali sme kupóny, za ktoré sme si mohli vyzdvihúť každý deň od pondelka do piatku obedový balíček – bagetu, ovocie a vodu. Inak sme sa museli prestravovať sami.

V nemocnici som bola ešte s jednou študentkou zo Severného Írska pridadená k profesorovi Samovi. Ten nám každý deň vymýšľal program, v utorky a štvrtky sme s ním chodili do jeho ambulancie, ostatné dni sme vačšinou strávili na detskom lôžkovom oddelení. Profesor nám všetko vysvetľoval, aj sme párkrát dostali test, ktorý mávajú maltskí študenti ako skúšku z pediatrie. Bol k nám veľmi milý, keď sme niečo nevedeli, rád nám vysvetlil a nerobil z toho nejaký extra problém.. čo sa týka pacientov, väčšina obyvateľov Malty vie hovoriť po anglicky, ale preferujú maltštinu, takže počas vyšetrovania a odoberania anamnézy som nič nerozumela, vždy mi musel profesor prekladať tie najdôležitejšie veci. Na ostatných oddeleniach to mali vraj o dosť voľnejšie, ževraj tam ani veľmi nemuseli chodiť. Najprísnejšia je pediatria a gynekológia. Profesor nerobil problém, keď som si sparvila voľno aj počas týždna, musela som mu to však deň dopredu oznámiť. Nikto nepočítal, či sme mali odchodených spomínaných 80%.

Social program – skvelý, takmer každý druhý deň sme mali pripravenú nejakú aktivitu. Ukázali nám všetky najznámejšie miesta na všetkých 3 ostrovoch. Odporúčam ísť aj na dlhší výlet na Gozo, mňa najviac oslovil tento ostrov, bola som tam na 4-dňový výlet. Super bolo aj potápanie a kajakovanie, to sú trošku drahšie aktivity, ale ja som si na ne odkladala peniaze od začiatku stáže J. A samozrejme pááárty, samé pááárty..

Nevýhodou na Malte je doprava, za jednu cestu mestskou zaplatíte ako turisti 2E…Preto sme všade, kam sa dalo, chodili pešo… Busom sa dostanete prakticky všade kam chcete na ostrovoch.

Bola to skvelá stáž, spoznala som tam mnoho super ľudí, nebola to úplná flákarina, ale zas nič extra náročné (aspoň na pediatrii). Ja som sa snažila zúčastniť väčšiny aktivít a ísť skoro na každý výlet, aby som mala Maltu precestovanú..Preto som tam minula aj celkom dosť peňazí, ale stálo to zato. Stáž na Malte každému odporúčam.

11667396_10205009252483421_5390940180694886819_n21960010

to top