Malta 2015

Keď som si vyberala krajinu na moju letnú zahraničnú prax zohľadňovala som viacero faktorov. V mojom výbere zohrala najdôležitejšiu úlohu angličtina, keďže je na Malte úradným jazykom a dohovoríte sa s ňou všade. Mala som dobré referencie a v neposlednom rade zohrala úlohu aj prímorská klíma. J

Už po prílete ma milo prekvapila organizácia, keďže nás vyzdvihli autom na letisku a odviezli do nášho bytu. Bol na veľmi dobrom mieste, asi 10 minút peši od nemocnice. Bývali sme tam šiesti a môžem povedať, že nám počas nášho mesiaca v byte nič nechýbalo. Dve kúpeľne, veľká kuchyňa, práčka, balkón a internet nie sú ani na všetkých našich internátoch. Jediné, čo by sa celkom hodilo, bola klíma, keďže teploty v priebehu mesiaca neklesli pod 25 ºC.

Prvý deň nám spolu ukázali nemocnicu a naše oddelenia. Boli sme zaradení do lekárskych tímov, do ktorých sme patrili celý mesiac. Ja som bola konkrétne na gynekológii a s mojím lekárskym tímom som bola nadmieru spokojná. Počas mesiaca som navštívila a aktívne sa zúčastňovala na práci v ambulantnej časti, lôžkovom oddelení aj operačnom trakte. Trošku ma prekvapilo, že lekári na Malte sa do nemocnice neprezliekajú. Chodia iba v slušnom civilnom oblečení, takže biele nemocničné oblečenie si ani nemusíte brať. Na operačné sály majú samostatné oblečenia. Prístup lekárov sa mi páčil. Vždy mi bolo povedané, aký je program a ja som si mohla vybrať. Cítila som sa tam naozaj veľmi dobre.

Maltská strana študentov sa snažila a zorganizovali pre nás množstvo výletov. V úvode mesiaca sme mali národný večer a aj ďalšie dni a týždne bol náš sociálny program dostatočne bohatý. Boli to zážitkové výlety ako: zlaňovanie a skákanie z útesov, kajakovanie, potápanie, lanovka medzi útesmi a taktiež sme boli na ostrovoch Gozo a Comino. Výlety mali pripravené a keďže nás bolo viac, bola to väčšia zábava. Samozrejme boli aj výjazdy do rôznych odporučených podnikov. Za všetky výlety sme si platili na viac, ale myslím, že keby sme to chceli absolvovať sami, tak by to bolo určite drahšie. Vyskúšala som skoro všetko a som rada, že som to absolvovala. Veď kedy budem mať možnosť zlaňovať útes? J

Jediné, čo by som zmenila bol spôsob stravovania. Každý deň sme chodili do jedného bistra po rovnaký balíček, ktorý obsahoval obloženú žemľu, jablko a vodu. Nielen že to bolo málo, ale už druhý týždeň sme tie balíčky nechceli ani vidieť. V nemocnici bola dobrá a nie drahá jedáleň, tak sme niekedy zašli radšej tam, ale samozrejme sme si to platili so svojich peňazí. Väčšinou sme si varili v kuchyni v našom byte. Ceny potravín sú porovnateľné s našimi, možno trošku drahšie.

Čo sa týka cestovania, bolo dosť problematické. Do nemocnice sme chodili peši, takže sme nepotrebovali autobusy. Ak sme však chceli ísť niekde na pláž alebo na výlet, museli sme využiť hromadnú dopravu. Autobusy tam nikdy nechodia načas a spôsob šoférovania miestnych vodičov je veľmi náročný na žalúdok. Okrem toho, hromadná doprava je dosť drahá, keďže jedna cesta stojí 2 eurá. Je však možnosť kúpiť si zvýhodnené cestovné karty.

Keď navštívite Maltu určite sa opýtajte miestnych obyvateľov prípadne študentov na ich typy na výlety, pláže, bary,…. Na Malte sú všetky druhy pláží, takže si  každý príde na svoje. Jedinou nevýhodou je, že na žiadnu sa peši nedostanete. Určite nezabudnite navštíviť ostrov Comino s Modrou lagúnou a tiež ostrov Gozo so slávnym Azúrovým oknom. Nevynechajte tiež návštevu mestečiek Vallety a Mdiny.

Svoj výber neľutujem a keby som si mala vybrať znovu, určite by som svoj názor nezmenila. Bol to úžasný mesiac a spoznala som množstvo skvelých ľudí. Ak sa aj Vám naskytne takáto možnosť, určite ju využite!!!

bjm

to top