Portugal – Porto 2015

POOORTOOOOO!!! Úžasný mesiac plný perfektných zážitkov!!!

Taakže od začiatku..

Na letisko ma prišla čakať contact person, s tabuľkou v ruke ako vo filme, zobrala ma autom na intrák a pri tom trošku ukázala mesto. Každý dostal kartičku na otváranie dverí na intráku, kartičku na MHD (tú sme si museli na stanici metra aktivovať a kúpiť si mesačný lístok za 36€, ktorý platil na metro, autobusy aj električky), portugalskú SIM kartu s neobmedzenými hovormi, sms, mms a internetom na portugalské čísla (všetko zadarmo), menovku do nemocnice, taniere atď.

Intrák…(malé  mínus celej stáže J ) … jediné šťastie, že som dva roky bývala na atriakoch a bola zvyknutá na hocičo, lebo to bolo hrozné. Bývali sme dve v izbe 3×3 metre, so zatečenou stenou, postele neskutočne vŕzgali už len pri pohľade. Kúpelka tiež mini, keď si chcel človek sadnúť na záchod, musel si najskôr otvoriť sprchový kút a strčiť nohy dnu, inak by sa nezmestil. Spoločná večne nechutne špinavá kuchyňa, v ktorej sa málokto odvážil variť a jedna smradľavá chladnička, z ktorej pravidelne mizli veci, boli tiež zážitkom J Ale keďže sme tu trávili naozaj ledva 8 hodín denne, po štyroch dňoch nám to už bolo jedno J

Cestovanie… zastávka autobusu do nemocnice bola asi 2 minúty od intráku a zastávka metra, ktorým sme sa dostali skoro všade veľmi rýchlo a pohodlne, bola asi 12 minút pešo.

Nemocnica… zastávky MHD boli priamo pred nemocnicou. Prvý deň sme sa stretli všetci o 9:00 a portugalskí študenti nám ukázali priestory, odviedli nás na naše oddelenia a predstavili prideleným doktorom. Ja som bola na plastickej chirurgii. Oddelenie bolo síce nezrekonštruované, no doktori veľmi milí, skoro všetci vedeli po anglicky a aj keď sa do komunikácie sami od seba nehrnuli, keď som sa hocičo spýtala, vždy všetko poriadne vysvetlili. Každý deň som si mohla povedať, čo som chcela robiť. Na výber boli operačky, oddelenie popálenín alebo ísť na pláž či do mesta J Videla som všeličo, od rekonštrukčných zákrokov, operácie nádorov, plastiky prsníkov až po popáleniny na 90% tela.                    V prvý deň sme dostali lístky na obed na celý mesiac. Jedáleň bola asi 10 minút pešo. Každý deň boli na výber 4 jedlá ( bravčové, kuracie, ryba a vegetariánske plus ryža, ryža, ryža a občas aj zemiaky), polievka, nápoj a dezert. Jedálniček len v portugalčine a kuchári, ktorí nevedeli po anglicky, nás nútili sa čím skôr naučiť aspoň nejaké slovíčka v domácej reči 🙂

Social program bol perfektný. Každý deň po obede sme sa stretli s contact persons na intráku a niekam sme išli. Pobehali sme downtown, mosty, výhľady, hrady, kostoly, boli na výlete loďou, vo vínnych pivniciach s ochutnávkou portského, chutnali výborné ryby v tradičných reštauráciách, mali spoločné večere a potom kluby, bary, diskotéky a neskutočné množstvo sangie, vína, caipirinhe… J Samozrejme počas slnečných dní sme trávili poobedia na pláži, skákali do vĺn 15 stupňového oceánu, surfovali s extrémne sexy inštruktormi a užívali si portugalskú pohodu plnými dúškami.

Ak by som si mala teraz vybrať, určite neváham a idem do Porta znovu! Tie úžasné zážitky s ostatnými exchange študentmi z celého sveta, pitie portského na kopci s nezabudnuteľným výhľadom na celé mesto pri západe slnka, surfovanie, tá portugalská pohodička, kľud a úplne iný životný štýl mi chýbajú už teraz a určite sa tam po štátniciach vrátim.

Barbora 🙂

dsc_0273dsc_0387dsc_0562img_20150822_000437

to top