Slovenia – Maribor 2015

Napriek tomu, že Slovinsko pre mňa pôvodne nebolo voľbou číslo jedna, mesiac strávený v Maribore patrí medzi tie najlepšie zatiaľ. Ľudia v Slovinsku sú vždy priateľskí, milí, usmievajú sa na vás a, čo je najdôležitejšie bez problémov sa dorozumiete anglicky.

Do Mariboru sa môžete dostať niekoľkými spôsobmi, buď vlakom z Bratislavy s prestupom vo Viedni , letecky do Ľublany alebo prostredníctvom Go opti. Ja som zvolila Go opti a cesta mi trvala asi 5 hodín, ale to je individuálne podľa počtu cestujúcich a od množstva zastávok. Na autobusovej stanici v Maribore ma už čakal contact person a zaviedol ma k internátu, kde mi pomohol ubytovať sa, vyriešiť internet a ďalšie detaily spojené s bývaním. Potom mi ukázal trasu ,ktorou sa dalo čo najjednoduchšie dostať k nemocnici a ukázal mi mesto. Internát bol nový,  moderný(v prevádzke od roku 2011) a veľmi slušne zariadený , bývali sme v izbách po 2, pričom kúpeľňa bola spoločná pre bunku pozostávajúcu z dvoch izieb. Kuchyňa bola na každom poschodí, práčovňa a fitko boli v suteréne internátu . Počas prvého  víkendu sme absolvovali  výlet do Ľublany kde sme sa pozoznamovali s ostatnými a nazbierali kopec zážitkov a v pondelok sme nastúpili do nemocnice. V celej skupine nás bolo okolo 23 študentov a na oddelení chirurgie, kde som stážovala som bola sama. Prvé 2 dni som sa prevažne len pozerala a odpovedala na otázky môjho mentora z anatómie (nič zákerné sa nepýtal).Po 2 dňoch som smela asistovať či dokonca šiť. Oddelenie bolo pomerne veľké, takže som bola na jednodňovej chirurgii, ambulancii a pohotovosti, ale najviac času som strávila na operačke. K tomuto oddeleniu patrilo aj oddelenie detskej chirurgie tak som si vyskúšala aj asistovanie pri zákroku na dieťati. Nemocnica patrila medzi 2. najväčšiu v krajine. V nemocnici som denne strávili asi 8 hodín, ako bolo uvedené aj v oficiálnych podmienkach stáže , potom sme mali obed v menze a poobedia voľno.

Čo sa týka života a cestovania ,jednorazový lístok na cestovanie prostredníctvom mhd ma vyšiel na 1,10 €. Avšak mhd sme využívali veľmi sporadicky ,pretože nemocnica bola vzdialená od internátu na 10 min. peši a centrum mesta s kaviarňami a reštauráciami na 15 min. peši.  Odporúčam vybrať si mesiac júl na absolvovanie stáže, pretože v júli sa v Maribore koná Lent festival. Je to veľký festival s koncertmi a vystúpeniami umelcov všetkého druhu, dobrým jedlom a pitím J Takže o zábavu máte postarané.

Potraviny a reštaurácie sú samozrejme o niečo drahšie ako na Slovensku, napríklad za obed tam zaplatíte od 8 eur. Máte tu možnosť ochutnať kopec miestnych špecialít väčšinou pripravovaných zo zeleniny, rýb, mäsa a hlavne Slovinci nedajú dopustiť na koláče a zákusky.
Maribor je druhé najväčšie mesto Slovinska a ponúka množstvo aktivít ,ktorými si môžete spestriť deň. Cez deň sme sa snažili pochodiť najkrajšie časti mesta, kostoly a pamiatky, mestské kúpalisko alebo sme sa vybrali za turistikou. V okolí je množstvo turistických chodníkov s dobre vyznačenými trasami, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na krajinu. Keď sme mali dosť prírody šli sme do  mesta po obchodoch či nákupných centier. V noci sme sa bavili –či už v kluboch, alebo len tak vonku  na festivale prípadne sme si spravili vlastné akcie J. Počas víkendov sme mali zabezpečený super social program. K dispozícií bol výlet do Ľubľany, výlet do Julských Álp a k jazeru Bled alebo výlet k pobrežiu. Všetky boli dobre zorganizované a prebehli bez problémov. Naši kolegovia zo Slovinska sa o nás výborne starali a mohli sme im zavolať kedykoľvek počas dňa či noci ak nastal problém.

Celkovo na mňa Slovinsko a Maribor urobili veľmi dobrý dojem a sama sa tam ešte niekedy plánujem vrátiť. Ak o Slovinsku uvažujete a chcete sa čokoľvek ďalšie spýtať, napíšte mi mail na petra.uherova@gmail.com

20150710_08342120150711_164746img_4919

to top