Spain – Santander 2015

Hola!

V lete 2015 som mala možnosť stráviť mesiac na stáži v mestečku Santander, Cantabria, Španielsko. Možno ste o tom mestečku nikdy nepočuli (lebo pred tým ani ja nie 😀 ), no bolo to super mesto. Veľkosťou tak akurát… Mestská doprava fungovala perfektne, autobusy chodili po celom meste a nebolo to tam ani predražené. Lístok vychádzal tak 60 centov, ak ste už mali vybavenú špeciálnu kartičku na dopravu. O tom, že idem tam som sa dozvedela v polovici apríla, keď mi prišiel mail od LEO. Praxovala som na oddelení plastickej chirurgie s dalším chalanom z Litvy, s ktorým som bola aj ubytovaná.

Čo sa týka nemocnice Hospital Universitario Marqués de Valdecilla, tak nemôžem povedať jedno zlé slovo. Bola to zrenovovaná budova, všetko bolo čisté, stroje nové, moderné… Dokonca aj na verejných WCkach bol toaletný papier aj mydlo! 😀 Nedá sa to porovnať s tými našimi nemocnicami. Na plastickej boli 4 chirurgovia, ktorí sa každý deň striedali. Medzi nimi bol jeden hlavný doktor, ku ktorému sme boli pridelení obidvaja a mal nás na starosť. Komunikácia s doktormi bola troška sťažená vzhľadom na moje španielske nedostatky, ale vždy sme sa nejako dohovorili v angličtine… Keď som si už bola istá, že pôjdem do Španielska, tak som začala chodiť na kurz španielčiny. Bola som totiž úplný začiatočník, tak to bolo nevyhnutné mať aspoň minimálne znalosti. Kurz trval iba necelé 3 mesiace, ale určite mi to niečo dalo. Doktori sa nám dosť venovali, väčšinu času sme trávili na operačke. Možno 2-3 razy sme boli na ambulancii. Pýtali sa či chceme asistovať, boli ochotní nás zaučiť ako sa správne umyť. Atmosféra na operačke bola veľmi uvoľnená, na sále bola častokrát zapnutá hudba. J Každý deň sme chodili na 9:00 a končili sme okolo 14:30. Počas dňa sme stihli max 4 operácie. Väčšinou to boli menšie zákroky ako resekcie nádorov, no vyskytli sa aj väčšie rekonštrukčné operácie napr. prsníka po rakovine. Zákroky neboli vôbec zamerané na kozmetické úpravy, ako si možno viacero ľudí predstavuje, keď sa povie “plastická chirurgia”. Nemocnica bola štátna, takže také zákroky sa vykonávajú na súkromných klinikách. Poobede sme mali obed v nemocnici, okolo tej 3 sme sa stretli s ostatnými v jedálni. Jedlo bolo pestré, od jogurtov cez zeleninu, mäso, ryby, hranolky atď. Po obede sme si spolu vychutnali “café con leche”, pokecali o programe na poobedie a šli si dať pravú španielsku siestu. J

Bývali sme kúsok od nemocnice, asi 10 minút peši. Boli sme všetci ubytovaní na bytoch. Mali sme blízko obchod aj zastávku na bus. Rozmiestnení sme boli podľa oddelení, na ktorých sme praxovali tak, aby sme mohli chodiť každý deň aj spolu do nemocnice. Každý mal aj svoj kľúč od bytu, takže nikdy nebol problém urobiť si svoj program. My sme boli 5 – Slovinsko ( párik ), Brazília, Litva a Slovensko ovšem. V byte sme mali 2 kúpeľne, čo bolo fakt veľké plus. Jediná vec, čo mi chýbala bola WIFI ! 😀 Iba jeden byt mal prístup na internet, tak sme väčšinou chodili k nim. Dokopy nás bolo asi 23 exchange študentov. Všetci sme sa spoznali v prvý týždeň v piatok, keď sa organizovala international dinner. Pre mňa to bol aj deň príchodu, tak som sa ani nestihla poriadne zložiť, keďže som prišla približne o 20:30. Študenti pochádzali z krajín ako Mexiko, USA, Brazília, Nemecko, Rusko, Indonézia, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Česko, ale aj samotné Španielsko.

Nebol deň, kedy by som sa nudila… Víkendy sme mali väčšinou nejaký social program, ktorý organizovali 3 študenti odtiaľ. Šli sme spolu na výlety po okolí do iných mestečiek ako Bilbao, Comillas, San Vicente de la Barquera atď. Jeden deň sme šli dokonca na menšiu turistiku k útesu v meste Santoňa. Naozaj prekrásne prostredie! Ak sa niekomu nechcelo, mohol si spraviť vlastný program. V Santanderi toho bolo tiež veľa. Keď bolo pekné počasie chodili sme na pláž, teploty sa vyšplhali na max 28 stupňov! To počasie bolo zradné, sem-tam pršalo, no nebola tam zima. Je tam však určite chladnejšie ako v strede Španielska! Hovorí sa, že ľudia sem utekajú pred teplom.

Celkovo hodnotím toto mesto veľmi pozitívne, rada by som sa ešte raz vrátila. Určite odporúčam ísť na stáž do zahraničia, lebo mi dala veľa skúseností, nových kamarátov a zážitkov. Nebojte sa ísť do toho, lebo to stojí za to!

bilbaodoktorimg_8812img_8872plaz

to top