Spain – Valencia 2015

Volám sa Maroš a v auguste som sa zúčastnil stáže v španielskej/slnečnej Valencii na oddelení neurochirurgie.

Kontaktné osoby sa v mojom prípade zangažovali do svojej roly pomerne rýchlo, vytvárajúc skupinu na facebook-u, príručku o Valencii so všetkými potrebnými informáciami až po kalendár so social programom, v princípe som už pred príchodom veľmi dobre vedel, čo sa nasledujúci mesiac bude odohrávať. Po prílete ma odviezli do nášho apartmánu,  ktorý pozostával z 5 izieb celkovo pre 11 osôb (vedľajší apartmán pre 9 osôb), kuchyne, kde si každý mohol uvariť, čo mu na um prišlo i keď sa aspoň v našom prípade väčšinou varilo spoločne, a chýbať nesmie ani veľká jedáleň/obývačka. Apartmán zariadený jednoducho, ale nebolo sa na čo sťažovať, vyhovoval všetkým zúčastneným. Čo sa týka času, ktorý nám kontaktné osoby venovali/vytvárali, mohlo ho byť aj viac, čo sa odôvodňovalo tým, že je august=prázdniny, a to bolo cítiť všade.

Prvé dva víkendy pre nás pripravili zaujímavé výlety do okolia, sem-tam nejaký aj počas týždňa, ostatné sme si vytvárali sami, čo vzhľadom na množstvo ľudí a nápadov stálo zato, nehovoriac o párty, ktorých bolo mnoho, ale Španielsko by som neklasifikoval iba prívlastkom party krajina, čo som predpokladal, že bude cítiť hlavne v nemocnici, no potvrdilo sa len to, že záleží na Vás a Vašom prístupe.

Po príchode na oddelenie s malou dušičkou, či tu vôbec niekto hovorí po anglicky, nakoľko ja a španielčina sme dovtedy spolu veľa času netrávili, som bol veľmi milo prekvapený, že nie len môj mentor, ale aj mnohí ďalší či už lekári alebo rezidenti hovorili po anglicky, čo sa odrazilo aj na ich záujme ma začleniť do chodu oddelenia. Ranné stretnutia lekárov, vizity, ambulancia a každý deň operácia, to bol môj program. Hovoriac o nemocnici, mal som šťastie dostať sa do novej 4-ročnej nemocnice, ktorá vyzerala ako zo slovenskej budúcnosti v roku 2050. Ťažko hodnotiť nemocnicu, všetko bolo zbrusu nové, moderné. Všetky tieto „zázraky“ sa odrazili aj na dobe, ktorú som v nemocnici trávil a nebola to krátka doba denne.

Po nemocnici, v závislosti od stupňa energie z predchádzajúcej noci, či dnešnej nemocnice sme čas trávili jednoducho na pláži, kam sme sa autobusom dostali za 10min, alebo v meste alebo jednoducho siestou J Celkovo na dopravu slúžia vo Valencii vo veľkom bicykle, autobusy alebo metro, i keď hlavne v centre je všetko blízko a vynájdete sa aj pešo.

Z Valencie sa dá dostať do okolitých blízkych miest pomerne ľahko či už autobusom alebo vlakom a rozhodne to stojí zato, predsa zostať celý mesiac na jednom mieste sa neoplatí a rozhodne odporúčam niečo vymyslieť.

Trpezlivosť! Kto nie je zvyknutý na španielsku siestu každý deň poobede alebo pomaly celý víkend, treba sa pripraviť. Vzhľadom na vyťaženosť do akej sa môžete svojimi aktivitami dostať je dostať sa do ich spôsobu životu veľmi jednoduché. Obchody ako aj mnohé reštaurácie môžu a pravdepodobne aj budú v istú dobu dňa zatvorené a čerešnička na tortu: alkohol po 22h v obyčajnom obchode nekúpite. K tomu všetkému Vám ale určite pomôže pravá paella, sangria a mnoho ďalších španielskych vecí.

Mesto ako také je krásne, či ide o centrum alebo piesočnatú pláž, musím povedať, že aj niektoré múzeá stoja zato J V auguste je to pomerne dosť horúco a preto pár dní ochladenia ak máte na to štastie Vám prídu veľmi vhod. Čo sa cien týka, potraviny sú na rovnakej úrovni ako na Slovensku, horšie je to v reštauráciách alebo baroch, kde si trošku priplatíte, ale s tým ráta hádam každý.

Všeobecne hodnotím túto stáž veľmi pozitívne, nakoľko som prežil veľa nového, spoznal mnoho nových ľudí, s ktorými si veľmi dobre rozumiem a hlavne som mal možnosť stážovať 4 týždne v nemocnici snov, odporúčam každému!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
to top