Taiwan – Taipei 2015

Ahojte, volám sa Michal a v čase keď som sa pripravoval na zahraničnú stáž som akurát končil tretí ročník všeobecného lekárstva. Zaujímam sa o chirurgiu a tak som prejavil záujem o 4 rôzne chirurgické oddelenia. Taktiež som vždy chcel navštíviť Áziu a dostal som veľmi pozitívny feedback na taiwanský výmenny program. Tak som sa teda rozhodol pre Taiwan. Mesiac pred mojim odchodom som obdržal rozhodnutie o prijatí na Chang Gung University, oddelenie všeobecnej chirurgie.

Cestoval som s kamarátkou ktorá bola taktiež prijatá na oddelenie všeobecnej chirurgie. Hneď po pristáti, let trval 12 hodín, nás uvítali traja CP. Všetci traja boli študenti tradičného lekárstva na tej istej univerzite. V Ázii sa tradičné lekárstvo teší veľkej priazni a študent si môže v prvom ročníku vybrať či má záujem študovat tradičnú alebo západnu medicínu (EBM sa u nich nazýva western medicine). Boli to prváci. Autom nás odviezli na internát ktorý sa nachádzal v areáli Linkou Memoriam Hospital, nemocnica v ktorej naša stáž prebiehala. Nemocnica je aktuálne druhou najväčšou na svete. Má vyše sto operačných miestností. Všetko je nové a extra čisté. Nemocnica je známa svojimi vedcami, lekármi a vykonáva sa tam množstvo jedinečných operácii.

Ubytovaný sme boli na internáte hneď vedľa hlavnej nemocničnej budovy. Internát bol čistý (až na smetiaky pri výťahoch) no pravidlá boli pomerne prísne. Budova bola otvorená len od siedmej rána do desiatej večer. Navštevy a konzumácia alkoholu boli zakázané. Ja som býval na izbe s tromi lekármi. Dvaja z nich, Filipínčan a Japonec boli gynekológovia a jeden, Singapúrčan, bol neurológ. Boli priateľský a veľmi mi pomáhali zorientovať sa v okolí TaiPei.

Hneď v prvý deň nás naši CP zobrali do nemocnice, kde nám dali naše ID. Taktiež nás predstavili našim mentorom. Každý študent mal vlastného mentora, čo bolo vynikajúce. Väčšina z nich mala dobrú angličtinu. Môj mentor mal vynikajúcu angličtinu no väčšina taiwancov ma skutočne veľký problem s výslovnosťou. Slobodne sme sa mohli dostaviť a opustiť nemocnicu hocikedy, no očakávalo sa, samozrejme, že sa budeme snažiť vidieť a urobiť čo najviac. So svojím mentorom som mal vynikajúcu skúsenosť. Vymenili sme si čísla a pravidelne ma informoval o každej zaujímavej operácii ktorej by som sa mohol zúčastniť. Keď bol so mnou v OR preberal so mnou detaily operácie. Nakoľko bol spokojný s mojimi znalosťami dovolil mi aktívne sa zúčastniť niektorých operácii. Taktiež som ho sprevádzal aj pri kontrole jeho pacientov a pozval ma aby som sa zúčastnil klinicko-patologickej konferencie. Naučil ma ako používať elektronický nemocničný systém a kopec ďalších vecí. Nemohol som byť spokojnejší so svojim mentorom.

Čo sa týka stravy v podzemí bol food court a hneď v prvý deň sme dostali stravné s ktorými si človek mohol dovoliť jedno jedlo denne. CP boli velmi milí a snažíví len občas trošku zmätoční. Čo sa sociálneho programu týka každý víkend sa organizovali rôzne výlety. Nakoľko nám vyhovovalo cestovať samostatne tak sme sa týchto výletov moc nezúčastňovali. Z toho čo som však započul tie výlety neboli moc dobré nakoľko taiwanská kultúra sa točí až moc okolo jedla. Na svoju kuchyňu sú veľmi hrdí a nakupovanie a jedenie boli hlavnou náplňou výletov. Medzitým sme si my urobili výlet do inej čati krajiny každý víkend. Počas týždňa sme sa sústredili na chirurgiu a cez víkendy sme cestovali po krajine koľko sa dalo.

Taiwan sa portugalsky povie Ilha Formosa čo znamená prekrásny ostrov a myslím, že to zodpovedá realite. Nájsť tam možno motýle veľké ako vrabce a orchidei len tak vysia zo stromov na uliciach. Stred ostrova je hôrnatý a okrajové časti sú rovinnaté. Je tam zopár miest ktoré odporúčam navštíviť ako Keelung, Kenting, národné parky Shoshan a Taroko, Kaohsiung, samozrejeme TaiPei a jeho národný park Yangmingshan, mrakodrap 101, rybársku oblasť Tamsui a prekrásne ZOO. Určite si pred odchodom treba vygoogliť nejakého cestovného poradcu a venovať tomu pár minutiek aby ste nepremeškali šancu vidieť najkrajšie miesta Taiwanu. Určite musíte stretnúť divé makaky. Okrem toho, že su celkom obratné sú aj dosť drzé. Domáci mi povedali, že dokonca cielene vykrádajú byty.

V závere aby som zhodnotil celú túto skusenosť: klinika bola vynikajúca, môžete vidieť ako to vyzerá keď niečo pracuje správne, taktiež uvidíte veľa unikátnych a vo svete nie veľmi častých zákrokov. Čo sa cestovania týka, krajina je nádherná no ak vás zaujímajú architektonické skvosty na tie je Taiwan chudobnejší. Kultúra je samozrejme celkom odlišná no spoznáte úplne iné, domáce, zvyky čo je zaujímavá skúsenosť.

 

dsc04181

DCIM100GOPROG0299733.

to top