Thailand – Bangkok 2015

Váhate? Premýšľate či ísť alebo nie? Nerobte to! Kúpte letenku, zbaľte sa a choďte lebo to čo Vás tam čaká, určite stojí za to.

Letel som z Viedne spoločnosťou Qatar airways s prestupom v Dohe (Qatar) a odtiaľ do Bangkoku. Na letisku ma nikto nečakal nakoľko im už začal semester a museli byť v škole. Taxíkom som sa doviezol až k hostelu kde som býval prvé tri dni lebo som priletel trocha skôr a ubytovať na internáte sa dalo až od 1. júla. Chlapčenský a dievčenský internát sú oddelené a neexistuje aby ste sa dostali na ten druhý hoc iba na návštevu…. Náš internát bol od nemocnice 15 minút chôdze ale ráno o 7.30 chodil študentský autobus ktorý Vás doviezol až pred nemocnicu. Niekedy keď sme nestíhali tak sme išli skútrom – taxíkom (chlapík v oranžovej veste na skútri ktorý Vás odviezol kde ste chceli. Bolo ich plné mesto).       Internát bol novo zariadený, izby boli veľké a klimatizované s vlastným sociálnym zariadením. Na chodbe bola kuchynka ak by sa niekto rozhodol variť ale počas môjho pobytu som tam nevidel nikoho…. Na prízemí bola jedáleň kde ste sa v prípade  núdze mohli najesť. Kiež by sme mali taký intrák aj u nás…. Stážoval som na gynekológii v kráľovskej nemocnici Siriraj ktorú tvoril obrovský komplex budov. Bolo to ako malé mestečko. Vybavenie nemocnice bolo nové, všade všetko klimatizované. Náš doktor nám na začiatku dal rozvrh na každý deň aby sme vedeli kde a kedy máme byť. Začínali sme o ôsmej a oficiálne končili o 16.00, ale odísť sme mohli kedy sme to uznali za vhodné.   Ľudia pracujúci v nemocnici boli milí, radi pomohli aj keď nevedeli po anglicky 😛 Doktori ovládali anglický jazyk na slušnej úrovni, len niekedy sme mali problém im porozumieť kôli ich prízvuku. Jedlo sme zabezpečené nemali ale dali nám v polovici stáže vreckové 3000 bahtov čo bolo nejakých 80 eur. Stravovať sa dalo v nemocničnej jedálni kde ste mali na výber kopec jedál. Pri nemocnici bol trh s jedlom (vraj najväčší v Bangkoku) kde sa dalo najesť od 1 eura v pouličnej reštike a to jedlo bolo naozaj vynikajúce. Nie nadarmo sa hovorí že thajská kuchyňa je jednou z najlepších na svete. A tráviace problémy? Jedli sme na takých miestach a také veci že nejeden by zapochyboval, no nemal som žiadne ťažkosti.

Videl som mnoho operácií, pôrodov, zákrokov, robil nejaké to sono, vyšetrenia ale vo všeobecnosti nás toho nenechali robiť až tak veľa nakoľko ich študenti boli povinní asistovať aby im uznali stáž tak mali pred nami prednosť.

Sociálny program bol celkom dobrý. Zorganizovali nám uvítaciu večeru, plavbu loďou kde sa jedlo, tancovalo až sme nakoniec skončili v bare na streche jednej z miestnych budov. Zobrali nás na prehliadku chrámov a posledný týždeň sme mali rozlúčkovú večeru s karaoke J

Počas víkendov sme chodili na výlety do miest ako Ayuthaya- zrúcaniny bývalého hlavného mesta, Kanchanaburi s národným parkom Erawan, jazdou na slonoch, Chiang Mai –  provincia na severe, starodávne mesto a 3 dňová turistika džungľou bez vymožeností dnešného sveta, Koh Samet – ostrov blízko Bangkoku ktorý určite odporúčam navštíviť, juh Thajska s ostrovmi ako Koh Samui, Phuket, Koh Phi Phi – jedny z najkrajších pláži sveta, Krabi, a samozrejme nezabudnuteľná full moon párty na ostrove Koh Phangan.

Strávil som tam 51 nezabudnuteľných dní. Je to krajina plná možností, príjemných ľudí, úžasného jedla a každému má čo ponúknuť. Jedinú vec ktorú ľutujem je, že som tam neostal ešte dlhšie… Thajsko mi prirástlo k srdcu a určite ho odporúčam každému.

 

Dominik 🙂

1234

to top